Boşanma dilekçesi, evlilik birliğini sona erdirmek amacıyla Aile mahkemesine verilen ilk dilekçedir. Boşanma davası açma mahkemeye dilekçe vermekle başlar.

Dava dilekçesi” adlı yazımızda anlattığımız hususlar her ne kadar boşanma davaları için de geçerli olsa da biz bu yazımızda özel olarak boşanma davası dilekçesi hazırlamayı öğretiyoruz.

İlk olarak boşanma davası dilekçesi göstererek konuya başlamak gerektiğini düşünüyorum.

 

BOŞANMA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

Burada göstermiş olduğumuz örnek dilekçeyi kendi davanıza göre uyarlayarak davanızı açabilirsiniz. Dilekçe örneğinde kırmızı ile yazılmış yerleri değiştirerek hazırlayabilirsiniz.

Boşanma dilekçesini hazırlarken şu hususlara dikkat ediniz:

  • Boşanma davası Aile mahkemesinde açılır. Eğer dava açacağınız yerde Aile mahkemesi yoksa Asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.
  • “Deliller” bölümünü doldururken bütün delillerinizi sırasıyla tek tek yazınız. Mesela 5 tanık dinletecekseniz bütün tanıkların adını ve soyadını, adreslerini tek tek yazınız. Belge, resim ve video varsa bunları dava dilekçenize ekleyiniz ve deliller bölümünde buna değinmeyi unutmayın.
  • Açıklamalar kısmında tamamen serbestsiniz. Burada evliliğin başlamasından – hatta evlilik öncesi tanışma evresinden – başlayarak bütün olayları sırasına göre anlatmanız gerekmektedir. Örnek olarak, boşanmak isteme sebebinizi oluşturan olaylar ilk ne zaman çıktı, karşı tarafın kusuru neydi? Ayrıca siz bu olaylarda daha az kusurlu olduğunuzu ispatlamak zorundasınız. Unutmayın, her ne kadar karşı taraf kusurlu olsa da, siz ondan daha fazla kusurlu iseniz daha fazla kusurlu olduğunuz sebebe dayanarak boşanma davası açamazsınız!

    Ortak çocuklarınız varsa ve velayetinin size verilmesini istiyorsanız bu talebinizi kabul edilmesi için burada açıklama yapmak zorundasınız. Velayetin neden size verilmesi gerektiğini, karşı tarafın velayeti almaması gerektiğini belirtmeli ve bunu delillerle desteklemelisiniz.

    Bu bölümde yapmanız gereken diğer bir önemli husus ise açıklamalarını ile deliller bölümü arasında bağlantı kurmanızdır. Hangi olayı hangi delille ispat ettiğinizi açıkça yazmalısınız.

 

  • “İstem sonucu” bölümünde fazla ayrıntıya girmeden, sade cümlelerle ne istediğinizi belirtmelisiniz. Unutmayın, bu bir boşanma davası ve boşanma ve sonuçları ile alakalı olmayan hususlarda talepte bulunamazsınız! Boşanma ile ilgili olarak, velayet, nafaka, tazminat gibi hususlarda talepte bulunabilirsiniz. Nafaka ve tazminat talepleriniz için istediğiniz miktarı açıkça rakam ve yazı ile yazarak belirtmeniz gerekmektedir.

 

  • “Ekler” bölümünde dava dilekçenize ekleyeceğiniz her şeyi sırasıyla yazınız. Buraya sadece eklerinizin başlıklarını yazınız. İçeriğine girmenize gerek yoktur. Örneğin, delil olarak göstereceğiniz fotoğrafların bir liste halinde dava dilekçesine eklenmesi ve bu bölümde yazılması gerekmektedir. CD veya USB olarak bir delil veriyorsanız bunları da burada belirtiniz.